Hlavní město Spojených arabských emirátů a metropole stejnojmenného emirátu – to je Abú Dhabí, české veřejnosti známé například z filmu Sex ve městě 2. Město luxusu, drahých a rychlých aut či mešit. Pojďte se s námi alespoň v textu po tomto městě projít.

Historie? Je co vyprávět

Město, které má v současné době rozlohu 972 kilometrů čtverečních a přes dva a čtvrt milionu obyvatel, se pyšní zajímavou historií. První zmínky o něm se objevují v roce 1760, kdy podle legendy pronásledovali beduíni několik dní gazelu, kterou ulovili až v místech dnešního Abú Dhabí. V roce 1793 se na tomto místě usadil jeden z předních kmenových šejků Shakhbout bin Dhiab, který zde nechal zhotovit zdroje vody a přístav.

Abú Dhabí - Etihad towers

Abú Dhabí – Etihad towers

Od šedesátých let dvacátého století procházelo město velkou přeměnou, kdy se z původní obce stávalo moderní středisko plné luxusních mrakodrapů a bulvárů. Z původního města zde zůstal například jen Starý palác, který je považován za jednu z nejstarších budov v Abú Dhabí.

Letiště či závody formule 1

Nedaleko od centra města se nachází jedno z nejluxusnějších letišť světa. Disponuje třemi terminály pro cestující a dvěma ranvejemi pro letadla nejrůznějších leteckých společností.

Byla by škoda nezmínit výraznou zajímavost, kterou můžeme nalézt v terminálech. Jedná se o speciálně upravená křesla, která využívají cestující čekající na své lety. Nazývají se GoSleep a svým uživatelům zajišťují dostatek pohodlí i zábavy. V boční stěně je zabudovaná interaktivní obrazovka, která cestujícím umožňuje zabavit se při dlouhých chvílích. A pokud by šla na některého z pasažérů únava, stačí zatáhnout přední stěnu křesla, která ho oddělí od hluku okolí.

Město se též chlubí okruhem pro formuli 1 zvaným Yas Marina Circuit. Premiéru v závodním seriálu měl v roce 2009. Nachází se na Yas Islandu nedaleko města Abú Dhabí. Kolem něj je zároveň postaven zábavní komplex, kde můžete mimo jiné navštívit Ferrari World.

Kam se podívat?

Abú Dhabí zrovna nepřekypuje památkami – kromě zmíněného Starého paláce zde další nehledejte. Podívat se však můžete na jiné skvosty moderní doby. Zajímavým místem je mešita šejka Zayeda, která byla otevřena v roce 2007. Zaujímá plochu 22 412 metrů čtverečních a vejde se do ní 41 tisíc věřících.

Velká Mešita ( Grand Mosque )  Abu Dhabi


Velká Mešita ( Grand Mosque ) Abu Dhabi

Dalším zajímavým místem může být ulice Corniche, která měří neuvěřitelných osm kilometrů a stále se zvětšuje. Od ostatních ulic se liší především množstvím zeleně, kterou zde uvidíte. Nezapomeňte zajít i na pobřeží, pokochat se jeho krásou. Vhodným pro návštěvu je pak poloostrov Breakwater, centrum nákupních středisek a restaurací.

úvodní foto: Noel Reynolds